Suukooli hambapesu
Suukooli hambapesu

2023/2024. õppeaastast alates korraldab Tervisekassa suutervist edendav projekt Suukool kõikides lasteaedades üle Eesti igapäevast juhendatud hambapesu, mille eesmärgiks on parandada laste hammaste tervist ja tõsta suutervisealast teadlikkust. Suukool varustab lasteaiarühmad hambaharjade, -pastade, juhiste ja muu vajalikuga. Juhendatud hambapesu korraldamisel on oluline roll õpetajal, kes viib igapäevaselt lasteaiarühmas läbi hambapesu vastavalt rühma päevakavale – soovitavalt enne lõunaund.

Täname kõiki lasteaiaõpetajaid üle Eesti, kes võtavad osa ja panustavad sellesse, et laps saaks astuda täiskasvanuellu tervete hammastega.

Kallis Õpetaja!

Suukooli hambapesuga liitumiseks registreeri õppeaasta alguses oma lasteaia rühm. Registreerimiseks kasuta toimivat e-posti aadressi, millele sul on ligipääs, sest sellele saadame sulle kirja Suukooli hambapesu keskkonda sisselogimise lingiga.

Kui oled keskkonda sisse saanud, siis sisesta oma lasteaia ja enda andmed, rühma täpne nimi ning laste arv. Eduka registreerimise lõpetuseks saad kinnituskirja. Kui see pole tulnud kohe pärast registreerimist, kontrolli nii rämpsposti kui ka teisi kaustasid. Kui leiad kirja mujalt, tõsta registreerimise kiri tähtsate kirjade alla, kuna edaspidine infovahetus Suukooli hambapesu kohta käib e-posti teel umbes kolme kuu tagant.

Omniva kulleriga tuuakse lasteaeda stardipakett, kus on hambapesu läbiviimiseks vajalikud materjalid. Hambaharjad vahetatakse välja iga kolme kuu tagant. Koos uute hambaharjadega saad ka hambapastad ja muu vajaliku.

Rühmad, kes on alustanud Suukooli hambapesuga, saavad jätkata ka järgnevatel õppeaastatel, kuid iga õppeaasta alguses on vaja rühm uuesti registreerida.

Väga tähtis info seoses hambapesu läbiviimisega:

  • Juhiseid peab järgima väga täpselt, sest ainult sel viisil on tegevus saanud Terviseameti heakskiidu.
  • Hambapastasid peab hoidma lastele kättesaamatus kohas. Ka hammaste pesuks ei tohi hambapastasid lastele kätte jagada, sest ainult õpetaja kontrollib hambapesuks vajaminevat hambapasta kogust ja hügieenireeglite järgimist.
  • Otse tuubist ei tohi lastele hambapastat panna ja lapsed ei tohi seda ka ise teha, kuna see ei ole hügieeniline. Nii on erinevate sülje teel levivate haiguste ristnakkumise oht väga suur.
  • Ka lapse nimega märgistatud tuube ei tohi kasutada, kuna lapsed ei pruugi osata hambapastat õigesti doseerida. Hambapasta koguse ületamise riskid: laps neelab liialt palju pastat ja ka hambapastad saavad otsa enne, kui tuleb järgmine pakk. Hambapastade kogus on arvestatud nii, et sellest jätkuks igale hambapesus osalevale lapsele kolmeks kuuks.