Suuhingamine

Kui nohu ja ninakinnisus kimbutavad last sagedasti ning suu kaudu hingamisest saab harjumus, võib lapsel välja kujuneda levinud funktsioonihäire – suuhingamine, millega võivad kaasneda suu - ja laiemalt terviseprobleemid, isegi mälu- ja käitumishäired.

Jälgi, kas laps hingab magades nina kaudu.

Jälgi, kas laps hingab magades nina kaudu.

Kui lapsel esineb ninahingamistakistus ja ta hingab avatud suu kaudu, siis on keele, põskede ja huulte omavaheline tasakaal häiritud. Esmalt tuleb kõrva-nina-kurguarsti juures välja selgitada põhjus, miks normaalne, nina kaudu hingamine, on häiritud.

Laste puhul on üheks oluliseks suuhingamise põhjuseks allergiahaigustest põhjustatud nina limaskesta turse, millest tekib ninahingamistakistus ja laps võib hakata püsivalt hingama suu kaudu. Samuti on tihedad süüdlased suurenenud adenoidid (neelumandel), mille tõttu on lapsel ninahingamine takistatud ja suu pidevalt lahti, sest ta hingab suu kaudu. Sageli sellised lapsed öösel norskavad, magavad väga rahutult, vähkrevad voodis, mis viib selleni, et laps ei puhka öösel välja ja ei suuda päeval keskenduda. Päeval on nad väsinud, loiud ja tujukad, halvemal juhul langeb õppeedukus või tekib arengus mahajäämus.

suurenenud adenoid (neelumandel), suulaemandlid

Tuleks jälgida ka keele asendit. Keel peab puhkeolekus asetsema ülemiste hammaste taga ning toetama õrnalt suulage. Suuhingamisprobleemiga lastel kipub olema suu veidi lahti ning keel kergelt hammaste vahelt väljas.

Pikas perspektiivis võib hapnikupuudus tuua kaasa käitumis-ja mäluhäireid, päevast väsimust ning keskendumisraskusi. Lapsel, kes on olnud pikalt suuhingaja, esinevad tihti ka hambumushäireid ja suureneb hambaaukude tekkerisk.

Olenemata suuhingamise põhjustest, on tähtis suuhingamist märgata võimalikult vara, sest lapseeas on probleemi kõrvaldamine kordades lihtsam.

Pidevalt suu kaudu hingav laps vajab spetsialistide kiiret sekkumist!

Suuhingamise põhjused:

⚠ sagedane nohu

⚠ suurenenud adenoid (neelumandel), suulaemandlid

⚠ allergia

⚠ ninaehituse eripära

⚠ vale harjumus

Suuhingamise tagajärjed:

☒ hambumushäire

☒ kitsas suulagi

☒ esihammaste vahel lahi

☒ suukuivus

☒ katkised hambad

☒ unehäired

☒ õppimisraskused