• Top imik

Suu ja hammaste puhastamine

Vastsündinul puuduvad suus hambaauke tekitavad bakterid. Kahjuks saab ta need enamasti emalt-isalt. Selle vältimiseks tuleks lapsevanemate katkised hambad esimesel võimalusel ära parandada. Ära pane lutti või lusika enne imikule andmist oma suhu!

Imiku suu hooldamisega alusta enne hammaste lõikumist. Puhasta imiku keelt, igemeid ja limaskestasid. Selleks on olemas pehmed näpuharjad.

Kui näpuharja pole, siis on kõige lihtsam vahend beebi igemete puhastamiseks on tavaline puhas marlilapp, mis keeratakse ümber enda esimese sõrme.

Enne tuleb küüned lühikeseks lõigata ja käed korralikult puhtaks pesta, sest beebi imeb kõike, mis talle suhu pistetakse.

Soovitused

→ Beebi suud puhasta kohe pärast iga toidukorda, sest siis on ta tavaliselt heatujuline ja seega naudib suuhooldust.

→ Puhastamiseks vali sobiv asend, näiteks pane laps selili turvalisele mähkimislauale või voodisse. Mõni laps ei taha alati selili olla, siis on väga mugav hooldada lapse suud teda süles hoides, näiteks võta laps oma vasakule reiele istuma, vajaduse korral hoia tema jalgu oma parema reiega paigal, vasaku käega  hoia last enda lähedal ja parema käega puhasta suud.

→ Tee nimetissõrmega kõigil igemetel kergeid hõõruvaid-masseerivaid liigutusi.

→ Puhastamise kestus pole oluline : peaasi, et saad kõik pinnad üle käidud ja laps seda naudib.

→ Näpuhari, beebi hambahari ja närimismänguasi tuleb alati peale kasutamist sooja veega korralikult ära pesta ning seejärel kuivatada või jätta õhu kätte kuivama.

→ Beebi suuhooldusvahendeid ei ole õige hoida hambaharjatopsis koos ülejäänud pere hambaharjadega.

Eesti Haigekassa
Eesti Hambaarstide Liit
Suukool.ee kontaktform